דובר צה"ל - התנהלות צה"ל מול התקשורת

דובר צה"ל - התנהלות צה"ל מול התקשורת

המשפט "כוחותינו מנהלים אש, יש נפגעים" מדגים בצורה הקיצונית ביותר את מערכת היחסים של הציבור, התקשורת ודובר צ"הל - אלו כוחות? איזו אש וכמה נפגעים? אין לדעת.

דובר צה"ל רוצה לשחרר מידע, הצבא ממדר אותו והאזרחים מקבלים מידע חלקי, בסיסי, שמשאיר אותם צמודים למקלטי הטלוויזיה והרדיו.

חטיבת דובר צה"ל - בין גוף צבאי לגוף תקשורת

דובר צה"ל שייכת באופן פורמלי לצבא ההגנה לישראל, וככזאת היא כפופה לפקודות מטכ"ל בדיוק כמו כל חטיבה אחרת. למרות זאת, דובר צה"ל פועלים מול גופי התקשורת האזרחיים, בארץ ובעולם.

החטיבה משמשת כמתווכת בין הצבא ובין התקשורת. משרתים בה כתבים, צלמים, עיתונאים, עורכים ומפיקים, המנסים לגשר על הפער שבין היותה גוף צה"לי על כל המשתמע מכך ועם זאת גוף תקשורתי שוחר מידע.

טעות לחשוב כי דובר צה"ל מונע מאיתנו מידע, כאשר האינטרס של דובר צה"ל הוא הפוך למעשה - לספק כמה שיותר מידע לרשתות התקשורת הישראלית, הבינלאומית ולאזרחים. על בסיס המתח הזה מתקיימת היחידה החשובה.

מבנה חטיבת דובר צה"ל

יחידת דובר צה"ל מורכבת משישה מדורים:

 • מדור תקשורת – מדור זה אחראי לקשר הישיר עם אמצעי התקשורת לרבות עיתונות, אינטרנט וטלוויזיה. המדור מחולק ל "דסקים" כאשר כל "דסק" אחראי לאמצעי תקשורת אחר. במדור זה פועלים עיתונאים ועורכים, המעבדים את המידע המגיע מהשטח ומוציאים אותו לאמצעי התקשורת באמצעות דיווחים, כתבות או ראיונות.
   
 • מדור מבצעים – עבודה עיתונאית מהשטח. המשק"ים פרושים ברחבי הפיקודים, לומדים את הגיזרה על בוריה, יוצאים למבצעים, יושבים בחמ"ל ומקבלים דיווחים ישירים על הנעשה בגיזרה, פעילויות מבצעיות, לחימה ואימונים. המש"ק מחובר לפיקוד ומקבל מידע מכל היחידות הפועלות בגזרתו על מנת להעבירו הלאה.
   
 • מדור תורה והדרכה – אחראי על הכשרת המש"קים, העברת קורסים בנושא תקשורת בתוך הצבא ומחוצה לו. מדריך את הדרג הפיקודי כיצד לעמוד מול התקשורת החיצונית ולשמש יחצנים של הצבא, הלכה למעשה.
   
 • ענף מחקר ואסטרטגיה – מנתח את התנהגות צה"ל מול התקשורת, חוקר מסרים ודרך העברתם, קובע מדיניות יחסי ציבור, מעדכן לגבי המדיניות של הצבא מול גורמי התקשורת השונים.
   
 • מדור קשרי ציבור – אחראי על הקשר עם הציבור האזרחי. נותן הרצאות וימי עיון הקשורים לצבא ופועלו, יוצר קשר עם סוכניות יהודיות ברחבי העולם ואחראי על ביקורי אזרחים בבסיסי צה"ל השונים.
   
 • מדור הסרטה – מדור זה מופקד על סרטי התדמית של צה"ל, סרטי הדרכה, צילום מבצעי, צילום לצורכי תקשורת, סרטי פרידה וכל מה שקשור בתיעוד הפעילות הצבאית על כל רבדיה.

דובר צה"ל בזמן אמת - תקשורת בעת משבר

דובר צה"ל בא לידי ביטוי במצבים קיצוניים של לחימה בשטח או בזמן מלחמה כוללת. ביטוי נרחב לכך ניתן בזמן מלחמת המפרץ כאשר רוב האזרחים נדרשו לחדר האטום ונסמכו על מקלט הרדיו כאמצעי קשר יחידי שלהם עם החוץ.

בעיתות משבר תקשורתי ומלחמה הופכת התקשורת כולה למגוייסת ונסמכת על המידע המגיע מגופים צבאיים ביתר שאת, לפיכך בזמנים כאלו עולה חשיבותה של החטיבה פי כמה.

נחמן שי, ששימש בזמן מלחמת המפרץ כדובר צה"ל, הוכיח את תפקידה המרכזי של החטיבה (יחידה, דאז), כאשר הצליח להרגיע מדינה שלמה בעזרת דיווחים ענייניים, עצות מועילות לחדר האטום ודיווח מהימן.

בעולם המודרני מיקומו של התקשורת קריטי ברמה המדינית, ולכן יחידת דובר צה"ל אינה נופלת בחשיבותה מכל יחידה אחרת הפועלת בשטח. היא נלחמת מלחמה עיקשת שאיננה פחות קריטית על דעת הקהל העולמית והישראלית.

מתעניינים בתקשורת וצבא? גלו כיצד עושים יחסי ציבור לאנשי צבא.מאמרים אחרונים

קישורים
- ניהול תדמית באינטרנט
- יחסי ציבור לעורכי דין
- עריכת מסיבת עיתונאים
- מדוע יחסי ציבור לא מצליחים?
- קריאייטיב של יחסי ציבור
- כתיבה שיווקית לאתרים
- סיקור תקשורתי לא רצוי

חיפוש באתר
מפת האתר