פרוטקציות ועשיית עסקים בארץ ישראל

פרוטקציות ועשיית עסקים בארץ ישראל

במדינה בה השיטה היא "שמור לי ואשמור לך", בה יד רוחצת יד, וחבר מביא חבר, קשה מאוד שלא להיכנס לעולם הפרוטקציה. "הכל זה פרוטקציות" כך אומרים, ובמקרים רבים גם צודקים. על מנת להתקבל למקום עבודה, צריך להכיר איזה דוד, על מנת לקבל מכרז של העיריה, כדאי להכיר איזה מקורב, ובשביל לקבל תקציבים יש להתחבב על הפקידים.

פרוטקציות מקטן עד גדול

קומבינה - מילה שמקורה בלועזית אך היא נהייתה כל כך ישראלית. קומבינה במקורה משמעותו "שילוב" ובמשמעות הישראלית – שיטה לסדר. מה השיטה? לוקחים קצת מכאן, מסדרים מההוא, מטפלים בזה והכל יהיה בסדר.

זה מתחיל מהמקומות הקטנים. המנהל של הסופר יעסיק את הבנים של החברים שלו, ולא מישהו אחר, גם אם הוא יותר טוב. כל עוד מדובר בעסק משפחתי, אין מניעה לכך, כל אחד יכול להעסיק כמה מקורבים שבא לו. הבעיה היא שבמדינה שלנו הכל כל כך קטן, וכולם מכירים את כולם, אז הכל נהיה מעין עסק משפחתי, גם כשמדובר במוסדות ציבור.

בעיריות ניתן לראות תופעת מקורבים, וקשר הדוק בין בעלי ההון של אותה העיר לשלטון שלה. ראשי עיריות ומחלקות בעיריות מכירים בדרך כלל את בעלי הקניונים והמרכזים המסחריים, את בעלי פרויקטי הבניה ואת בעלי שאר העסקים הגדולים היכרות אישית וקרובה, ומנהלים קשרי ידי רוחצת יד.

הולילנד – שיא התגלמות הפרוטקציות

יש כאלה שלוקחים את תרבות הקומבינה שלב אחד או כמה שלבים קדימה. מה שיכול להיראות כקומבינה פשוטה, מתגלה להיות מערכת מורכבת ומשומנת ביותר של שוחד, העלמות, אישורים ופרוטקציות הקושרים זה בזה אנשי מסחר, תעשיה, פוליטיקה והשפעה רבים.

על פי פרשת הולילנד מסתבר כי בשביל להשיג אישורים צריך לשלם, והרבה. על פי החשד, בעל הקרקעות בפרויקט הבניה הולילנד הלל צ'רני שילם עשרות מיליוני שקלים למקבלי ההחלטות בדבר האדמות עליהן החלו בבנית הפרויקט.

מהו משבר תקשורתי? לחץ כאן.

נראה גם שאפילו את ההתנגדות העזה והאידיאולוגית ביותר ניתן לשבור באמצעות מספיק כסף. אורי שטרית שהיה מהנדס העיר ירושלים בזמן איסוף אישורי הבניה התנגד נמרצות להגדלת מספר יחידות הדיור בפרויקט. על פי החשד, קיבל סכומי כסף נכבדים ביותר שגרמו להפסקת ההתנגדות ושהביאו את שטרית בסופו של דבר לידי ההחלטה לאשר בניה של מאות יחידות דיור.

כמובן שלא מספיק לשלם כספים, צריך גם לדעת למי לשלם. יזם הנדל"ן מאיר רבין חשוד במעורבות בפרשה בכך שהיה בעצם זה שאיתר את אנשי המפתח שיוכלו להסכים להצעות המפתות של בעלי העסקים והמקורבים בפרשה, ובכך היווה הגורם המקשר בשיטת הקומבינה.
בנוסף, נחקרת מעורבותו של ראש המששלה לשעבר אהוד אולמרט לשעבר.

קיראו כאן על חדשות תקשורת נוספות

כגדול כך הקטן

פרשה זו מייצגת בצורה מדויקת את התנהלות העסקים במדינה. אם בכירי הממשל והשלטון שולחים ידם אל הצלחת, מה נצפה מכל מנהל סופר מרקט או פקיד במשרד ממשלתי?

כדאי לקרוא:מאמרים אחרונים

קישורים
- יחסי ציבור
- קריאייטיב
- משרד יחסי ציבור
- מה תפקיד הדובר?
- למה אנשי צבא צריכים יח"צ?
- איך מייחצנים כנס?
- מסיבת עיתונאים

חיפוש באתר
מפת האתר