כתבו עליך בעיתון ולא מה שרצית?

כתבו עליך בעיתון ולא מה שרצית?

סיקור תקשורתי - לא תוכנית כבקשתך

אנשים זוכים לראות את שמם, או סיפורם, מתנוסס על גבי דפי העיתון בנסיבות שונות – לעיתים לאו דווקא בנסיבות נעימות. כאשר נשוא הכתבה הוא עסק, או תאגיד כלשהו, יוכלו העומדים בראשו להסתייע בשירותיו של משרד יחסי ציבור, אשר ידע לנהל את ההתקשרות עם העיתון באופן מקצועי. אך מה אם מדובר באדם פרטי, אשר קרה ונקלע לסיטואציה שהתקשורת החליטה לסקר והסיקור הזה גרם לו לנזק?

על מנת להתמודד עם סיטואציה כזו, חשוב להבין שלושה היבטים: ההיבט המשפטי, האתי והאנושי.

על מנת למצוא איזון בין חופש הביטוי והעיתונות, לבין זכות האדם לכבוד ולשם טוב – קיים חוק איסור לשון הרע. חוק זה מטיל איסור על פרסום שעלול לפגוע באדם, או להשפילו. כמובן שאיסור זה אינו מוחלט והמקרה המובהק ביותר, בו לאיסור אין תוקף, הוא המקרה בו המפרסם פרסם דברי אמת.במידה ופורסמה אודותיכם כתבה בעיתון ותכניה אינם אמת, שאלו עצמכם מספר שאלות: האם תכני הכתבה עלולים לשים אתכם לבוז, ללעג ולשנאה? האם הם עלולים לפגוע בכם בהיבט המקצועי? אם כן, יתכן ויש בידיכם עילה לתביעה. כדאי להיוועץ בעורך דין, אך במקביל לבדוק אפשרויות נוספות ולא למהר להתדפק על דלתות בית המשפט.

זכרו שהערך העיקרי שמבטיח העיתון לקוראיו הוא אמת. תביעות בגין לשון הרע ידועות כתביעות שלא מטיבות עם המוניטין והאמינות של כלי התקשורת ולכן לעיתים קרובות הם יעדיפו לסיים פרשות אלו בפשרות שקטות.

לעיתים אין בכתבה עילה לתביעה משפטית, אך יחד עם זאת, יכולים להיות בה דברים הבאים בסתירה עם כללי האתיקה העיתונאית ובמקרים כאלו ניתן לפנות לעיתונאי ולבקש לתקן את העוול, לעורך, או למועצת העיתונות. על כללי האתיקה ניתן לקרוא כאן.

מעבר להכל, חשוב להבין שהעיתונאי, בבואו לסקר אירוע, או סיפור כלשהו, מעוניין לרוב בסיקור רחב ואובייקטיבי שמשקף את האמת – אך לא תמיד כך קורה. לעיתים מקורות מידע עלולים להטעות עיתונאים ולפעמים למרות שאין שום סתירה בין הכתוב לבין המציאות – הסיקור משקף נקודת מבט מסוימת, מנוגדת לזו שלכם.

אם תשוחחו עם העיתונאי ותשטחו בפניו את הצד שלכם במצב, אם תצליחו ליצור בו עניין – בחלק גדול מהמקרים הוא ישמח לתקן את הטעות, או לכתוב כתבה נוספת שמטרתה "לאזן" את הסיקור ולהציג היבטים נוספים לנושא. במקרים בהם מדובר בנושאים בעלי חשיבות רבה, כדאי להיעזר בשירותיו של משרד יחסי ציבור.

לחץ כאן לקרוא על ענף יחסי הציבור בישראל: יחסי ציבור

מאמרים אחרונים

קישורים
- יחסי ציבור
- יחסי ציבור לעורכי דין

חיפוש באתר
מפת האתר